Sportbilfestival Solvalla

Lördagen den 3:e september så var det biltävlingar på Solvalla. Rallycross, Porsche Carrera Cup och STCC bland annat. Utöver detta hade också tidningen Auto Motor & Sport sin sportbilsfestival i anslutning till detta. Förra året var vi ute vid Arlanda, men nu hade man flyttat evenemanget.

Från klubbens sida höll Tjellvar Harbom i det hela och det var kallat till samling klockan 08:15 utanför City Gross i Bromma. 08:30 var det avfärd och efter en smula köande (vilket får sägas vara standard i sådanahär sammanhang) stod ett antal bilkubbar uppställda. Förutom Jaguarklubben var exempelvis  Mercedes, BMW, Porsche, Mustang och TVR på plats.

I samband med att tävlingarna bröt för lunch så fick tre bilar från varje klubb vara med på en parad 2 varv runt banan. Klubben visade upp E-Type, XJS och XKR.

Till bästa bil valde en jury ut En Ferrari 275 GTB. Ägaren berättade att han hade kört en hel del med bilen, vilket jag tycker är sympatiskt. Bilar skall rulla.

Till bästa klubb utsågs Mustangklubben.

På kvällen efteråt fick jag veta från Tjellvar att det hade skett en miss av arrangörerna. Det var tänkt att alla icke bilklubbsansluta sportbilar skulle stå bredvid och runt klubbarna, men de hamnade visst nån helt annan stans.

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (30)
Klubbens uppställning. E-Type, XJS och XKR på plats.

 

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (14)
Vissa hade med sig egen fika

 

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (15)
Öppen motorhuv är alltid intressant.
Sportbilfestival Solvalla 3e sept (17)
2 ggr E-Type Serie 1
Sportbilfestival Solvalla 3e sept (32)
3 ggr XKR
Sportbilfestival Solvalla 3e sept (3)
Sport med hästkrafter hör väl till Solvalla?
Sportbilfestival Solvalla 3e sept (4)
I kö till paraden
Sportbilfestival Solvalla 3e sept (6)
Ute på banan

 

 

 

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (18)

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (19)

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (21)

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (25)

 

Sportbilfestival Solvalla 3e sept (36)
Best in show. Ferrari 275 GTB. Kom till Solvalla för egen maskin.
Björn Vaervågen

Björn Vaervågen

I garaget just nu, XJS V12 Coupé -94, Morgan +8 -98