Krageholms Mölla

För sjätte året träffades ett tjugofemtal medlemmar vid årets upplaga av Jaguar klubbens träff på Krageholms Mölla.
I svår konkurrens med flera evenemang i Skåne plus ett mycket lämpligt badväder, så kom många förbi under dagen och även vanliga besökare som tittade både på möllan och våra bilar. Vädret inbjöd för köra nercabbat så någon medlem valde komma med icke-Jaguar bil!
Annars kom besökarna med bilar  från Lars nya XJ till Rolfs fina E-type V12’a. Längst framkörning hade nog John Kimmich-Jaiver som kom med en USA såld XJ8. Hans mor  köpte den ny i Pennsylvania och ville behålla den i släkten så han tog den över till Sverige.
Mölla malde på hela tiden och många köpte med sej nymalet hem.
Vid fyra så avslutades träffen men en sista besökare, i en fin gammal S-type,  kom en minut i ! Bättre sent än aldrig, heter det men han är inbjuden till nästa år.
Hemma efter träffen så förberedde vi ett mottagande, med urval av bilparken framför en Union Jack flagga, av en Engelsman som skulle anlända per cykel (!) till oss från Cornwall. Men det är en annan historia som kan läsas om här,

http://www.ystadsallehanda.se/ystad/article1950117/Pa-tva-hjul-fran-Cornwall-till-Krageholm.html

Nästan först !
Nästan först !
Flera XJ8'or kom.
Flera XJ8’or kom.
XJ6 från YStad!
XJ6 från YStad!
Vit  XJ12,S3
Vit XJ12,S3
Vackra bakar
Vackra bakar
Beundrande besökare.
Beundrande besökare.
Rolf i sin vackra V12'a.
Rolf i sin vackra V12’a.
Vackra fronter
Vackra fronter
Fika i möllarens trädgård
Fika i möllarens trädgård
Cornwall mottagande
Cornwall mottagande
Elegant avfärd
Elegant avfärd
Vacker XK8
Vacker XK8