Webbredaktörer sökes

Webbsidan behöver fler redaktörer.

För att hålla sidan levande och informativ behöver vi förstärka med fler redaktörer. Webbplatsen är konstruerad så att alla medlemmar kan skriva texter och lägga in dem. Men de visas inte för andra innan en redaktör gett sitt godkännande.

För att klara av uppgiften bör man vara van vid att använda en dator. Viss förståelse för HTML-kod är bra men inte nödvändigt. Allt redaktionellt arbete sker i webbläsaren och är egentligen inte svårare än att skriva ett mejl.

Som redaktör måste man inte själv bidra med innehåll, det handlar främst om att läsa det andra skriver och vid behov rätta stavfel och grammatiska fel. Självklart är det välkommet om man har möjlighet att skriva egna texter också.

De krav som ställs på en redaktör är:

  • En god känsla för det svenska språket.
  • Vilja att besöka klubbens webbplats flera gånger per vecka och ta del av inkommet material
  • Tid att läsa det som skrivs och rätta upp vid behov

Ett annat önskemål är att sammanställa information från forumet till artiklar.

Låter detta intressant skickar du ett mejl till je@jaguarklubben.se där du presenterar dig själv.