Eskilstuna Veterandag

Söndagen den 28:e Augusti var det dags för Veterandagen i Eskilstuna. Enligt numer etablerad tradition så skulle SJK vara på plats.

Detta år var det lite speciellt eftersom det skulle vara en specialutställning av E-type pga modellens 50-år jubileum.

Det började bra. Carl Nordin var på plats på lördagen för att markera ut klubbens revir medelst pinnar och plastband. En uppgift som sköttes med gott humör i strålande sol.

På söndag morgon var det inte fullt lika bra. Det regnade ordentligt när jag styrde fronten på min XJS västerut från Södertälje mot Ekeby flygfält i Eskilstuna. Senare fick jag veta att staden under den gångna natten drabbats av ett regn och åskväder av sällan skådat slag. Detta resulterade i en något vattensjuk gräsmatta.

När jag kom fram var Carl redan på plats i sin XK8 cabriolet (med taket uppe…). Med förenade krafter så reste vi vårt tält, en uppgift som var klar nån gång mellan 7 och 8. Noterade inte den exakta tidpunkten. Därefter satte vi oss en stund under detta med paraplyerna framför oss. Det var nämligen på det viset att nederbörden var mer horisontell än vertikal. Detta förbättrade förstås inte gräsmattans kondition.

Vår utsikt bjöd på ett närmast tomt gräsfält där våra närmaste grannar i Volvo Amazon, PV och P1800 klubbarna i stort sett övergav sina platser då deras områden liknade en korsning mellan träsk och sjö.

För SJK:s del var det inte fullt lika illa, men jag kommer nog att för alltid förbanna mig själv för att jag inte tog på mig de stövlar jag hade med mig. Dumt
Fram emot lunchtid, dvs 11-12 så klarnade det dock upp och solen tittade fram. Blåsten skulle dock fortsätta hela dagen.

Denna inledning på dagen hade säkerligen en ordentligt dämpande inverkan på antal närvarande bilar. För Jaguars del räknade jag till slut ihop 18 st. bilar i vår “fålla”. Då skall det i ärlighetens namn också sägas att en del av dessa var betydligt nyare än den 30-års regel som egentligen skall gälla. Med tanke på vädret känns resultatet klart godkänt. Volvoklubbarnas flykt resulterade i att vi hamnade en bra bit bortanför alla andra. Trotts detta handikapp så var det en förhållandevis god tillströmning med personer som kom bort till oss för att kolla på bilar och prata Jaguar.

Betydligt mera central placering hade Jaguar i form av de 10 st. E-type som hade fått specialparkering i den röda ladan för att markera denna bilikons 50-årjubileum. Ett uppskattat inslag. Stort tack till de bilägare som tordes ta ut sina ögonstenar denna dag.

eskilstuna%202011%20001 eskilstuna%202011%20003 eskilstuna%202011%20004 eskilstuna%202011%20005 eskilstuna%202011%20010 eskilstuna%202011%20015 eskilstuna%202011%20017 eskilstuna%202011%20021 eskilstuna%202011%20022%20puff eskilstuna%202011%20026

Text och foto: Björn Vaervågen

 

Björn Vaervågen

Björn Vaervågen

I garaget just nu, XJS V12 Coupé -94, Morgan +8 -98