CheapRace 2010

CheapRace 2010 avgjordes i Båstad lördagen den 31 juli då karavanen med bilar landade i Sverige.

Vann gjorde Team Pick and Mix med en XJ6 3.2 Sport från 1993 som de köpte för 1.250 pund. På andra plats kom det norska laget, även känt som Team NoWay med sin Daimler 420 DS limousine från 1973. Trea kom Team G Oilers som hade inskaffat en X300 4.0 från 1995.

Alla deltagande var helt enade om att det var en väldigt minnesvärd och kul resa! En av höjdpunkterna på resan var körningen på Nürburgring med Jaguarerna (och Daimlern) vilket väckte mycket uppståndelse. Jaguars Testcenter som ligger alldeles intill banan hade också vänligheten att ställa upp med faciliteter så deltagarna fick möjlighet till justering och reparationer.

För alla som inte är insatta i vad CheapRace är så går det att läsa mer om tävlingen och regelverk här: http://jaguarklubben.se/node/136

Då racet även i år var en stor succé så pekar allt på att det även kommer genomföras under 2011. Precis som tidigare år kommer anmälningsinformation publiceras någon gång omkring årsskiftet. Eventuella föranmälningar kan skickas till cheaprace_at_jaguarklubben.se

Tävlingsledningen vill passa på att tacka alla deltagande, påhejare, välkomstkommittén och framförallt racets sponsorer! Reportage från CheapRace kommer dyka upp i ett kommande nummer av klubbens tidning Jaguar Times.

1_10 2_10 3_pub 4_pub 5_pub 6_pub 7_pub 8_pub 9_pub 10_pub_0 11_5 12_3 13_2

Text och foto: Erik Håkanson