Garden Party

Succén var given för Jaguarklubbens deltagande vid Svensk-Engelska föreningens årliga Garden Party.

I slutet av maj träffades ett 70-tal anglofiler på Östermalm i Stockholm för att dricka té och provsmaka det tiotalet brittiska kakor arrangörerna bjöd på.

I år var Svenska Jaguarklubben inbjuden för att skänka lite extra flärd till tillställningen i form av två snitsiga sportbilar som båda utgjorde mycket uppskattade inslag, en XK120 och en XJS tog plats vid entrén och frågorna kring bilarnas ålder, modell och framförallt motorstorlek var många.

I sann britisk anda ackompanjerades tillställningen av ljudet från ett rejält ösregn, vår fotograf var dock framme de få minuter solen faktiskt sken och förevigade. Att det regnade påverkade dock inte deltagarns humör nämnvärt, tvärtom föreföll de tämligen luttrade…

Du som är intresserad av Svensk-Engelska föreningen hittar mer information på http://www.swbr.se/

1_pub_10 2_pub_10 3_pub_11 4_pub_11 5_pub_10 6_pub_10 7_pub_10

 

Text och foto: Pontus Larborn