“Eriksgatan” gjorde halt vid kungligt slott

Utepremiären vid Brostugan alldeles i närheten av Madeleines pappas bostad lockade jaguarister från när och fjärran. Long Distance Award gick till klubbens nye ordförande som tagit sig ända från Skåne.

Säsongens första träff och den officiella inledningen på sommaren vid Brostugan blev riktigt lyckad.

Ett stort gäng, närmare bestämt 39, bilar och ett hittills okänt antal deltagare dök upp trots att temperaturen inte riktigt höll sommarstandard. Mer korrekt vore att säga att det var tämligen kyligt.

Allt från XK150 till nyare XKR var på plats. En helt godkänd inledning med andra ord.

Allas vår chef i form av Anders Dyson hade också lyckats navigera sig till Brostugan denna dag. Under sin “Eriksgata” passerade han också Linköping och sommarmötesgänget. Enligt säkra källor (i form av chefen) stundar ett trevligt sommarmöte.

brostugan-01 brostugan-02 brostugan-03 brostugan-04 brostugan-05 brostugan-06 brostugan-07 brostugan-08 brostugan-09 brostugan-10 brostugan-11 brostugan-12 brostugan-13 brostugan-14 brostugan-15 brostugan-16 brostugan-17 brostugan-18 brostugan-19 brostugan-20 brostugan-21 brostugan-22 brostugan-23 brostugan-24 brostugan-25 brostugan-26 brostugan-27 brostugan-28

 

Text: Björn Vaervågen, Erik Håkansson och Anders Nordner
Foto: Björn Vaervågen och Erik Håkansson

 

Björn Vaervågen

Björn Vaervågen

I garaget just nu, XJS V12 Coupé -94, Morgan +8 -98